Automatyzacja procesów – wsparcie czy zagrożenie dla zespołów IT?
W maju Mariusz Pultyn (CTO) i Bartek Pietras (Head of IT) poprowadzili webinar „Automatyzacja procesów – wsparcie czy zagrożenie dla zespołów IT?” Nasi eksperci podzielili się swoimi obserwacjami, jak wdrożenie automatyzacji wygląda z perspektywy IT i jak ją przeprowadzić, by nie obciążać zespołów IT.
Zapraszamy do obejrzenia nagrania poniżej lub przeczytania transkrypcji. Poniżej znajdziecie też podsumowanie webinarium.
Wsparcie zespołu IT jest niezbędne w samodzielnym wdrażaniu automatyzacji
Dość często panuje przekonanie, że, aby napisać robota, niepotrzebne są umiejętności IT. Wynika to z tego, że obecne platformy robotyczne są low code lub no code.
Założenie to jest błędne z dwóch głównych powodów, które leżą w kompetencjach IT:
- platforma robotyczna to oprogramowanie wymagające przygotowania i utrzymania infrastruktury,
- roboty (nawet te low-code czy no-code) są oprogramowaniem, które podlega cyklowi Software Development Life Cycle.
Możliwe jest, że osoba nieposiadająca wykształcenia informatycznego będzie potrafiła przeprowadzić analizę i kodowanie robota, np. po odpowiednim przeszkoleniu. Jednak aby bezpiecznie i skutecznie wdrożyć automatyzację, niezbędne jest wsparcie IT Centre of Excellence. Zespół Centre of Excellence przygotuje i przeprowadzi cały proces Software Development Life Cycle.
Outsourcing automatyzacji procesów wspiera cele zespołów IT
Pozyskanie IT Excellence możliwe jest na dwa sposoby: poprzez budowanie wewnętrznych kompetencji bądź outsourcing. Budowanie własnych kompetencji jest korzystne, kiedy zidentyfikowany potencjał automatyzacyjny jest naprawdę duży, liczony w setkach FTE. W pozostałych przypadkach warto rozważyć outsourcing.
Dlaczego automatyzacja procesów biznesowych wdrożona w modelu outsourcingu to wsparcie IT?
Przede wszystkim dlatego, że zapewnia komfort i zachowanie ciągłości pracy, a dział IT:
- może oddać najmniej lubianą część backlogu i jednocześnie zrealizować cele wyznaczone przez biznes,
- nie musi nabierać kompetencji w niszowych technologiach,
- może się skupić na tym, co jest ciekawsze z punktu widzenia rozwoju zespołu,
- może uporządkować przy okazji całą masę trudnych do utrzymania automatyzacji (np. makra w Excelu czy skrypty rozsiane po organizacji).
Zachęcamy do obejrzenia pełnego nagrania, żeby dowiedzieć się więcej o Software Development Life Cycle i o kompetencjach potrzebnych w Centre of Excellence. Nagranie obejmuje też odpowiedzi na pytania od publiczności, m.in. jakie wyzwania dla zespołu IT mogą pojawić się podczas wdrożenia.