Jak przeprowadziliśmy skalowanie robotyzacji w branży leasingowej? – Success Story mLeasing
23 września br. spotkaliśmy się z Wami online by porozmawiać o tym „Jak efektywnie skalować robotyzację w organizacji?”. W ramach naszego szkolenia opowiedzieliśmy o Case Study firmy mLeasing – czołowego przedstawiciela branży leasingowej, który dotychczas sfinansował ponad 500 tysięcy przedmiotów o łącznej wartości przekraczającej 60 miliardów złotych i o tym jak wspólnie przeprowadziliśmy skalowanie robotyzacji.
Nasi Prelegenci – Andrzej Siwek, Dyrektor Operacyjny oraz Lider Wdrożenia Robotyzacji wraz z Mariuszem Pultynem, CTO Digital Teammates – podczas szkolenia podzielili się wskazówkami, w jaki sposób zaplanować skalowanie robotyzacji w organizacji. Spotkanie miało formę interaktywnej dyskusji, w której to Uczestnicy wydarzenia brali aktywny udział zadając pytania naszym Prelegentom – dzięki temu plan rozmowy został rozszerzony o najbardziej interesujące Odbiorców aspekty.
Skalowanie robotyzacji jako odpowiedź na wyzwania działu operacyjnego
Operacje to idealne miejsce dla robotów. Można tam z łatwością znaleźć powtarzalne, żmudne i czasochłonne zadania wymarzone dla Cyfrowych Współpracowników. Wiele działów operacyjnych mierzy się również z dużymi wahaniami wolumenów pracy, podobnie było w przypadku mLeasingu.
Jeśli jeszcze nie znacie historii naszej współpracy i jesteście ciekawi jak wyglądały jej początki, zachęcamy do przeczytania podsumowania poprzedniego webinaru, w którym omawialiśmy wyzwania z jakimi mierzył się Andrzej Siwek i jego Współpracownicy. Materiał ten prezentuje również powody, które skłoniły Drużynę mLeasingu do pracy ramię w ramię z robotami. Link do artykułu znajduje się tutaj.
Zatrudniamy kolejne roboty
Aktualnie w 4 Zespołach mLeasingu pracują już 33 roboty, a kolejne 3 znajdują się w fazie testów, bądź dewelopmentu. Pracownicy widząc efekty wdrożenia pierwszych robotów podjęli owocne próby zidentyfikowania kolejnych powtarzalnych zadań w swoich działach. Rozpoczęło się się skalowanie robotyzacji, dzięki któremu już nikt nie marzy o powrocie do czasów sprzed wdrożenia.
Obecnie działania skalowania robotyzacji prowadzone są wśród zespołów Wydziału:
- Rozrachunków,
- Obsługi Kontraktów,
- Ewidencji Sprzedaży i Rozliczeń.
Wspólne poszukiwania umożliwiły wdrożenie robotów, które są już w stanie m.in.
- generować raporty rozliczeń z klientami,
- monitorować niepotwierdzone korekty,
- kończyć umowy,
- tworzyć zestawienia w programie MS Excel,
- weryfikować raty ubezpieczeń.
Wdrożenie Cyfrowego Współpracownika w mLeasing
Proces wdrożenia i wytwarzania robota przebiega podobnie dla każdego z zadań. Jak to wygląda w praktyce?
ETAP 1
W pierwszym kroku przeprowadzamy analizę potencjału robotycznego procesu wytypowanego przez mLeasing. Na jej podstawie podejmowana jest decyzja o słuszności przekazania procesu w ręce robotów.
ETAP 2
Po akceptacji biznesowej rozpoczynają się prace techniczne – robot na tym etapie otrzymuje wymagane uprawnienia systemowe. To w tym momencie Pasterz Robotów zgłasza Pracownikowi IT zapotrzebowanie na niezbędne dostępy, które należy nadać robotowi.
ETAP 3
Początek dewelopmentu – praca na tym etapie pozostaje w rękach Pasterzy Robotów, którzy pracują nad kodem robota, testują go i przedstawiają efekty jego działania Liderom projektu mLeasingu.
ETAP 4
Kolejny krok to testy przeprowadzane przez Pracowników Działu Operacyjnego mLeasing. Na tym etapie następuje weryfikacja oraz ocena poprawności przebiegu procesu wykonywanego przez robota.
ETAP 5
Po akceptacji testów następuje wdrożenie robota w środowisko produkcyjne i rozpoczęcie jego pracy operacyjnej.
Warto podkreślić, że robot dołącza do wybranego zespołu zwykle po 3 tygodniach od decyzji o jego zamówieniu.
Efektywne skalowanie robotyzacji
Przedsiębiorstwa podejmujące próbę skalowania robotyzacji w organizacji muszą być świadome nowych wyzwań, ponieważ na tym etapie automatyzacji procesów biznesowych nacisk często kładziony jest na agile.
Warunki niezbędne do spełnienia by efektywnie skalować robotyzację w organizacji:
- procesy wykonywane przez roboty muszą być jasno przypisane do zespołów, które odpowiednio posiadają swoich liderów;
- każdy zespół pracuje w oparciu o zwinne metodyki – w kolejnych sprintach wytwarza się nowe roboty lub modyfikuje się te istniejące;
- istnieją ścisłe ścieżki komunikacji z uczestnikami wdrożeń poza zespołami robotycznymi;
- roboty przechodzą proces automatycznych testów, dlatego możliwe jest pozyskanie wiedzy o zmianach zanim jeszcze zostaną wprowadzone do systemów produkcyjnych.
Aby dowiedzieć się więcej o tym jak przebiegało wdrożenie robotów w mLeasing, poznać pytania zadawane przez Uczestników szkolenia oraz dowiedzieć się więcej o efektywnym skalowaniu, odbierz dostęp do nagrania właśnie teraz.
Pobierz dostęp do nagrania
Jak efektywnie skalować robotyzację w organizacji?
Dziękujemy! Na Twój e-mail został wysłany link do pobrania materiału.