Czy automatyzacja w Centrach Usług Wspólnych jest nieunikniona?
Czy automatyzacja usług jest nieunikniona? W czerwcu podczas webinarium Mariusz Pultyn (CTO, Digital Teammates) rozmawiał z Wiktorem Doktórem (CEO, Pro Progressio), ekspertem branży outsourcingu, o sytuacji i wyzwaniach Centrów Usług Wspólnych. Eksperci omówili też, jak cyfrowe rozwiązania mogą wesprzeć branżę BSS.
Zapraszamy do obejrzenia nagrania. Poniżej znajdziecie też podsumowanie webinarium.
Jak Centra Usług Wspólnych radziły sobie z nową rzeczywistością
Centra Usług Wspólnych, podobnie jak większość firm, musiały w szybkim czasie przestawić się na tryb pracy zdalnej. Niektóre z nich poradziły sobie z tym wyzwaniem, przenosząc liczne zespoły na pracę zdalną nawet w 100%. Wiele z Centrów Usług Wspólnych dalej pracuje w ten sposób. Są jednak przypadki, gdy praca zdalna nie jest całkowicie możliwa ze względu na poufność przetwarzanych dokumentów. W takiej sytuacji część pracowników pracuje w biurach, które przystosowano, by zapewnić pracownikom pełne bezpieczeństwo. Jaką rolę może w tym odegrać optymalizacja procesów biznesowych? Roboty nie popełniają błędów, które przez nieuwagę są w stanie popełnić ludzie, a to jedna z częstszych przyczyn problemów z bezpieczeństwem danych.
Czym charakteryzuje się praca Centrów Usług Wspólnych?
Usługi realizowane w ramach Centrów Usług Wspólnych są coraz bardziej złożone i zaawansowane, przez co wymagają większego zastosowania różnego rodzaju procesów i technologii. Od centrów oczekuje się natomiast, że zlecane procesy będą przede wszystkim jak najlepiej i najszybciej wykonane. Liczy się też kwestia niskiego kosztu wykonania procesu. Z tych powodów priorytetem Centrów Usług Wspólnych jest optymalizacja realizacji całego procesu. Jednym ze sposobów, które to umożliwiają, jest automatyzacja usług, którą mogą koordynować Pasterze Robotów, a realizować Cyfrowi Współpracownicy.
Ważna rola poziomu świadomości i edukacji w zakresie cyfrowych rozwiązań
Wdrażanie cyfrowych rozwiązań wydaje się rzeczą naturalną. Zależy to jednak od poziomu świadomości, na czym polega cyfryzacja czy automatyzacja w Centrach Usług Wspólnych. Ważna jest więc edukacja sektora nowoczesnych usług dla biznesu w zakresie tego, jak głęboko może sięgać automatyzacja procesów biznesowych.
W związku z tym warto wiedzieć, w jakich przypadkach można zastosować robotyzację, a także, jakie są jej krótko- oraz długofalowe korzyści.
Z czym w przyszłości będą mierzyć się Centra Usług Wspólnych?
To, jak będzie wyglądać praca Centrów Usług Wspólnych w przyszłości, zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest przeniesienie pracy w tryb zdalny, co przynosi nowe wyzwania takie jak:
- cyberbezpieczeństwo,
- zarządzanie rozproszonym zespołem,
- utrzymanie wydajności zespołu.
Z tego powodu na znaczeniu zyskają rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa środowisk funkcjonujących w modelu zdalnym. W Centrum Usług Wspólnych będą pożądane również rozwiązania, które ułatwią dostarczenie pracy w zespołach rozproszonych, a także analiza danych związanych z wydajnością pracy. Obecna sytuacja pozwoli szybciej zdigitalizować procesy, również te bardziej skomplikowane.