Mity i blokery, które skutecznie utrudniają automatyzację procesów.
W czerwcu podczas szkolenia „Mity i blokery, które skutecznie utrudniają automatyzację procesów” Mariusz Pultyn (Chief Technology Officer) oraz Karol Smoliński (Business Development Manager) kompleksowo omówili główne mity, którymi owiana jest robotyzacja. Eksperci poruszyli także temat najczęstszych blokerów wstrzymujących proces wdrożenia inteligentnej automatyzacji procesów biznesowych. Prelegenci wzbogacili szkolenie o elementy branżowego know-how oraz podzielili się radami, jak rozpocząć projekt implementacji RPA. Dodatkowo pokazali, jakich błędów nie popełniać, by wdrożenie tej technologii zakończyło się sukcesem.
W artykule przedstawiamy wybrane mity omówione podczas spotkania. Aby zapoznać się z treścią całego szkolenia, zapraszamy do pobrania nagrania umieszczonego na dole strony.
Mit #1 „Robotyzacja sprawdzi się tylko w dużych firmach.”
Ten mit tak naprawdę składa się z dwóch błędnych wyobrażeń na temat RPA. Pierwsza część sugeruje, że każdy musi mieć swoje Robotyczne Centrum Kompetencji. Z kolei druga wskazuje, że każde przedsiębiorstwo może samodzielnie zbudować robota. Oczywiście, jak to bywa z przekonaniami, każde ma w sobie ziarno prawdy. Na początku warto zrozumieć, że potencjał robotyczny nie jest proporcjonalny do wielkości działów back office’owych firmy. Robotyzacja to przede wszystkim oprogramowanie, dlatego z perspektywy RPA wielkość back office’u firmy ma drugorzędne znaczenie.
Jeśli robotyzacja ma być niezawodna, bezpieczna i skalowalna, należy zadbać o wsparcie profesjonalistów. Firmy, które zdecydowały się na wdrożenie inteligentnej robotyzacji zgodnie twierdzą, że Robotyczne Centrum Kompetencji dbające o przebieg procesów jest potrzebne, jednak nie musi być specjalnie tworzone w wewnętrznych strukturach organizacji. Aktualnie na rynku są firmy – takie jak nasza – które działają w modelu Robot-as-a-Service, które umożliwiają wynajem robotów bez konieczności budowania własnych infrastruktur. Aby zdecydować, które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w firmie, należy zwrócić uwagę na szereg czynników, takich jak:
- łączny koszt implementacji i utrzymania robotów;
- średni czas development’u robota;
- typ infrastruktury robotycznej;
- rodzaj licencji robotycznej i jej ograniczenia.
Czynniki te powinny mieć kluczowe znaczenie podczas podejmowania decyzji. Czy firma powinna zbudować własne Robotyczne Centrum Kompetencji, czy jednak zdecydować się na wynajem robotów od zewnętrznego dostawcy? Więcej na ten temat opowiadają prelegenci podczas szkolenia.
Aby zgłębić temat modeli robotycznych, przeczytaj artykuł Karola Smolińskiego:
„Robotic Process Automation. Modele wdrożenia, czyli różne drogi do zatrudnienia Cyfrowych Pracowników.”MIT #2 „Roboty nas zastąpią.”
Zasadnicze pytanie, które należy zadać sobie podczas omawiania tego mitu to „czym tak naprawdę jest robot?”.
Cyfrowy Pracownik odwzorowuje pracę człowieka na ekranie monitora, wykorzystując do tego wirtualną mysz i klawiaturę. Postępuje zgodnie ze ściśle zdefiniowaną instrukcją postępowania. Nie posiada cech sztucznej inteligencji, co jest równoznaczne z tym, że nie podejmuje samodzielnych decyzji.
Nasi eksperci jednoznacznie wskazują – nie ma możliwości, by robot w pełni zastąpił człowieka. Robot to program, który działa według określonego algorytmu. Jego rolą jest wsparcie Pracownika poprzez odciążenie go od wykonywania powtarzalnych czynności. Dzięki temu człowiek zyskuje czas na pracę kreatywną, podejmowanie decyzji czy reakcję w sytuacjach kryzysowych.
Część osób obawia się utraty pracy związanej z wdrożeniem robotyzacji. Wbrew temu, co obecnie słyszy się w mediach, realia jednoznacznie pokazują, że w przedsiębiorstwach pracy jest znacznie więcej niż rąk do jej wykonania. Powoduje to coraz większe obciążenie Pracowników, którzy muszą zostawać w nadgodzinach, by dokończyć powierzone zadania. Zatrudnienie robotów daje możliwość na to, by firma rozwijała się bez przeszkód oraz zachowała ciągłość wykonywanych procesów bez względu na rotację pracowników, czy okresowe spiętrzenia wolumenów pracy. Dzięki zatrudnieniu Cyfrowych Pracowników zespół może skupić się na merytorycznych zagadnieniach, a powtarzalne i żmudne zadania zostawi w rękach Cyfrowych Pracowników.
Aby rozwiać obawy i sprawić, by wdrożenie robotów przebiegło pomyślnie, warto już na samym początku projektu przygotować firmę na pojawienie się nowej technologii. Rekomendujemy:
- wyjaśnienie Pracownikom, jaki jest cel robotyzacji;
- zaangażowanie Pracowników w projekt od samego początku;
- jak najszybsze wdrożenie pierwszego robota i pokazanie efektów jego pracy;
- powołanie w zespole wewnętrznych ambasadorów robotyzacji;
- zaplanowanie pracy po robotyzacji.
Dowiedz się, jak zatrudnić Cyfrowego Współpracownika z instrukcji przygotowanej przez Mariusza Pultyna:
„Jak zatrudnić robota w 5 krokach?”MIT #3 „Raz uruchomione roboty działają zawsze.”
Firmy podczas robotyzacji bardzo często zapominają o dynamicznie zmieniającym się otoczeniu biznesowym. Wielokrotnie obserwowaliśmy i nadal obserwujemy sytuacje, w których stworzone roboty przestają działać ze względu na zmiany biznesowe bądź techniczne w przebiegu procesu. Instrukcje procesów stają się nieaktualne, a roboty wymagają przemodelowania. Większość najpopularniejszych modeli wdrożenia na rynku jest optymalizowana jedynie pod kątem kosztu budowy robota, a nie jego utrzymania. Stąd też możemy zauważyć, że w pierwszych miesiącach robot działa bez zarzutu, a później traci na jakości. Wynika to z tego, że nie wszyscy dostawcy technologii RPA zawierają w swojej ofercie modyfikacje w kodzie robota, tak by algorytm został dostosowany do zmieniających się procesów.
Kolejnym blokerem, na który zwracają uwagę nasi eksperci, jest nie do końca przemyślany wybór platformy robotycznej. Wybierając platformę, należy wziąć pod uwagę skalę projektu – czy ma to być projekt „na chwilę”, czy chcemy przeprowadzić trwałą transformację cyfrową w organizacji. Konieczne jest zastanowienie się nad ryzykiem, ponieważ niszowe platformy mogę równie szybko znikać, jak szybko się pojawiają. Co więcej, mogą:
- mieć ograniczone funkcjonalności, które wykluczają dużą część procesów z automatyzacji (np. mogą nie obsługiwać aplikacji web’owych);
- nie być rozwijane, przez co z czasem roboty przestaną działać, a cała praca pójdzie na marne i wrócimy do punktu wyjścia;
- nie mieć części do zarządzania instalacją robotyczną.
To nie jedyny artykuł na temat robotyzacyjnych mitów i blokerów. Aby poznać inne bardzo popularne i szkodliwe mity, przeczytaj artykuł:
„Najczęstsze mity i blokery robotyzacji procesów biznesowych.”Odbierz dostęp do nagrania
Szkolenie „Mity i blokery, które skutecznie utrudniają automatyzację procesów”
Dziękujemy! Na Twój e-mail został wysłany link do pobrania materiału.