1. Czy osoby biorące udział we wdrożeniu robotyzacji muszą być zaangażowane na 100% swojego czasu?
Odp: Nie ma takiego obowiązku. W przypadku wyboru modelu Rent-a-Robot pełne wsparcie dotyczące obsługi robota, jego aktualizacji i utrzymania zostaje przesunięte na stronę zewnętrznego dostawcy. Warto jednak wyznaczyć wśród pracowników tworzących hybrydowe zespoły lidera, który będzie odpowiedzialny za sprawną komunikację w projekcie.
2. Czy pracownik musi nieustannie kontrolować pracę uruchomionego robota?
Odp: Nie. Robot potrafi pracować nawet w nocy, więc trudno sobie wyobrazić ciągłą kontrolę przez człowieka. Dobrze przygotowany Cyfrowy Współpracownik wykona swoją pracę, a w razie problemów powiadomi automatycznie Pasterza Robotów, który zajmie się przywróceniem robota do pracy.
3. Jak ważne przy budowie robotów są aspekty bezpieczeństwa?
Odp: Praca robota opiera się odwzorowywaniu czynności standardowo wykonywanych przez człowieka. Pracuje na tych samych danych, co pracownik – musi mieć więc do nich dostęp. Zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa jest zatem jednym z kluczowych zagadnień projekcie robotyzacyjnym. W związku z tym warto opracować dedykowaną polityki bezpieczeństwa dotyczącą robotów.
4. Czy roboty działają etycznie?
Odp: Robot działa ściśle według instrukcji lub mapy wykonywanego procesu. To oznacza, że nie ma możliwości działań nieetycznych, jeśli tylko instrukcja ich nie zawiera. Pracownik w pewnych sytuacjach może w sposób nieetyczny wykroczyć poza procedurę, co jest niemożliwe w przypadku robota.
5. Czym BluePrism różni się od UiPath?
Odp: Zapewne producenci obu platform są w stanie udowodnić, że są to kompletnie różne produkty, ale z użytkowego punktu widzenia obydwa narzędzia są bezpieczne, stabilne i pozwalają na efektywną robotyzację bez konieczności intensywnego kodowania. Zdecydowana większość używanych na co dzień funkcji ma swoje odpowiedniki w obu platformach.
6. Czym jest „debuggowanie”?
Odp: Debuggowanie to proces systematycznego redukowania liczby błędów w kodzie robota. Zadanie to zazwyczaj polega na kontrolowanym wykonaniu czynności pod nadzorem opiekuna robota np. Pasterza Robotów.
7. Czym różni się podejście „Process First” od „People First”?
Odp: „Process First” to tzw. klasyczne podejście, które skupia się na poprawie efektywności, jakości, szybkości procesu oraz obniżeniu jego kosztów. „People First” zupełnie przewartościowuje schemat ważności i na pierwszym miejscu stawia pracowników. Wynika to z prostej obserwacji, że pracownicy, którzy czują się docenieni i lubią swoją pracę, wykonują ją lepiej.
8. Dlaczego projektu robotyzacyjne często się nie udają?
Odp: Najczęściej firmy podejmują się prób robotyzacji niewłaściwych procesów, nie wykonują odpowiednich testów akceptacyjnych, nie dokumentują i monitorują procesu wdrożenia robotów.
9. Czy robot to inaczej proces biznesowy?
Odp: Nie. Robot rzadko wykonuje pełen proces biznesowy, jednak może wspierać firmy w automatyzacji składowych różnych procesów biznesowych.
10. Czy istnieje możliwość robotyzacji procesów biznesowych za darmo?
Odp: Rynek RPA dysponuje już wieloma narzędziami, które mogą być wykorzystywane przez firmy do automatyzacji procesów biznesowych. Obszar ten nieustannie się powiększa. Dla przedsiębiorstw dostępne są zarówno rozwiązania bardzo drogie, tanie, ale i te całkowicie darmowe. Należy jednak dokładną uwagę zwrócić na zapisy licencyjne, ponieważ nie każde darmowe narzędzie może być faktycznie za darmo wdrożone w firmie.
11. W których częściach firmy można wdrożyć roboty?
Odp: Najczęściej roboty wdrażane są na back-office firmy – w takich działach jak księgowość, HR, logistyka i zakupy. Jednak coraz częściej wdrażać je można również w działach obsługi klienta i na front-office przedsiębiorstw.
12. Czym jest TCA?
Odp: TCA, czyli Total Cost of Automation – to całkowity koszt posiadania robotów w firmie. W skład TCA zaliczyć możemy koszty pośrednie, bezpośrednie oraz utraconych potencjalnych korzyści.
Posłuchaj podsumowania lipca na Uniwersytecie Robotycznym:
Listen to „#013 Etyczność pracy robota | Kwadrans z Robotyzacją #11” on Spreaker.Zobacz podsumowanie lipca na Uniwersytecie Robotycznym: