1. Czym jest demokratyzacja procesu wytwarzania robotów?
Odp: Demokratyzacja procesu wytwarzania robotów, to zaangażowanie jak najszerszej grupy pracowników w aktywną pracę nad robotyzacją. Oznacza to przede wszystkim, że technologia ma potencjał wyjścia poza obszar IT i daje atrakcyjne możliwości rozwoju pracownikom innych działów w przedsiębiorstwach.
2. Czy tworzenie robotów to zajęcie dostępne dla każdego?
Odp: Raport IDC i UiPath z 2020 pokazuje dystans jaki nas dzieli od tego celu. Okazuje się, że 80% decydentów w firmach, które stosują robotyzację daje pracownikom dostęp do narzędzi RPA. W tej grupie 22% badanych ocenia ten program jako duży sukces, a 71% jako umiarkowany sukces. Zatem w teorii tworzenie robotów jest dostępne dla każdego – w praktyce jednak droga do demokratyzacji jest odległa.
3. Czy konieczne jest tworzenie Robotycznego Centrum Kompetencji w projekcie RPA?
Odp: Nie. Jest wiele metod pozwalających na zatrudnienie robotów w firmach. Wybierając np. subskrypcyjny Rent-a-Robot nie ma konieczności tworzenia Robotycznego Centrum Kompetencji w Twojej firmie.
4. Czy potencjał robotyczny firmy zależy od wielkości jej back office?
Odp: Firmy, w których zespoły back office’owe stanowią znaczącą część organizacji, są błędnie przekonane, że ich potencjał robotyczny jest proporcjonalnie duży do liczby zatrudnionych pracowników. Potencjał robotyczny zależy głównie od aktualnego stopnia automatyzacji procesów.
5. Czy Cyfrowy Współpracownik sprawdzi się w Urzędzie Miasta lub Gminy?
Odp: Tak. Roboty doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie występują powtarzalne zadania, a do przetworzenia są duże ilości danych. Podobnie jak automatyzacja procesów biznesowych doskonale sprawdza się w prywatnych przedsiębiorstwach, tak skutecznym sposobem na poradzenie sobie z wyzwaniami urzędów, jest robotyzacja procesów administracyjnych.
6. Czy język dokumentów lub aplikacji, na których pracuje robot ma dla niego znaczenie?
Odp: Najlepsze platformy robotyczne doskonale radzą sobie w obsłudze w dokumentów i aplikacji praktycznie w dowolnym języku. Ważne, żeby twórca robota potrafił dość swobodnie posługiwać się językiem, aby uniknąć błędów projektowych
7. Kto nadzoruje projekt robotyzacji po stronie Klienta, a kto po stronie Dostawcy?
Odp: Zazwyczaj po stronie Klienta wybierany jest Lider projektu robotyzacyjnego. To on jest osobą kontaktową dla Deweloperów RPA oraz Opiekunów ze strony Dostawców robotów.
8. Czy warto szkolić się w obszarze robotyzacji procesów?
Odp: Jak najbardziej! Robotyzacja procesów biznesowych i umiejętności modelowania to zajęcia przyszłości. Wiele firm poszukuje rozwiązań pozwalających zautomatyzować ich procesy biznesowe. Posiadając wiedzę w zakresie RPA możemy im w tym pomóc.
9. Iloma robotami jednocześnie może zajmować się Pasterz Robotów?
Odp: Nie ma ograniczenia jeśli chodzi o ilość robotów podlegających pod 1 Pasterza Robotów. Jednak by zapewnić odpowiednią obsługę Cyfrowych Współpracowników w naszym przypadku każdy z Pasterzy dba o maksymalnie 40 robotów.
10. Czym jest Task Bot?
Odp: Boty zadaniowe są rdzeniem automatyzacji. Wykonują powtarzalne zadania oparte na regułach. Są łatwe do zbudowania i mogą wykonywać wieloetapowe procesy bez błędów. Jeśli chcesz utworzyć bota zadaniowego, możesz użyć przycisku Nowy lub Nagraj z klienta Automation Anywhere.
11. Czym jest Meta Bot?
Odp: MetaBoty to kolejny rodzaj Cyfrowych Współpracowników dostępnych w Automation Anywhere. Są bardziej zaawansowane niż TaskBoty i służą do automatyzacji aplikacji na komputerze. Meta Boty można tworzyć za pomocą API aplikacji lub na przykład przechwytywania wizualnego.
12. Czym jest IQ Bot?
Odp: Boty IQ to inteligentne boty nowej generacji, które umożliwiają programistom dodawanie funkcji kognitywnych do ich procesów. Boty te wykorzystują zdolności kognitywne do wydobywania informacji z częściowo lub w pełni nieustrukturyzowanych danych. Poprzez wykonywanie swoich zadań wykrywają wzorce, których następnie się uczą.
Posłuchaj podsumowania września na Uniwersytecie Robotycznym:
Listen to „Podcast Robotyczny” on Spreaker.Zobacz podsumowanie września na Uniwersytecie Robotycznym: