Roboty w moim biurze. Dlaczego mogą mi się przydać?
W czwartek 20 lutego webinar „Roboty w moim biurze. Dlaczego mogą mi się przydać?” otworzył nasz nowy cykl Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o robotyzacji, a boisz się zapytać! Tym razem Mariusz Pultyn (CTO, Digital Teammates) i dr Dominika Kaczorowska-Spychalska (Dyrektor Centrum Mikser Inteligentnych Technologii, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego) porozmawiali o tym, dlaczego, co i kiedy warto robotyzować. Poruszyli również kwestie technologicznych trendów oraz możliwych zagrożeń związanych z nimi.
Jeśli nie udało Wam się obejrzeć webinaru na żywo albo chcecie zobaczyć powtórkę, mamy dla Was nagranie, transkrypcję i krótkie podsumowanie.
Trendy technologiczne na 2020
Na początku webinaru dr Dominika Kaczorowska-Spychalska przedstawiła główne trendy, z którymi będziemy się mierzyć w tym roku. Są to m.in.:
- sztuczna inteligencja,
- rozszerzona analiza danych,
- Robotic Process Automation,
- hiperautomatyzacja,
Wyzwania, na które odpowiada robotyzacja
Robotic Process Automation (zrobotyzowana automatyzacja procesów) pozostaje jednym z często wspominanych trendów, ponieważ stara się rozwiązać wiele wyzwań, z którymi mierzą się firmy nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, czyli:
- niedobór pracowników, szczególnie odpowiednio wykwalifikowanych,
- starzejące się społeczeństwo,
- młodzi pracownicy oczekujący pracy, która ich rozwija,
- rosnące koszty pracy,
- potrzeba podnoszenia poziomu jakości,
- szybko przemijająca przewaga konkurencyjna.
Obszary, które warto zautomatyzować
Roboty mogą przejąć ok. 20-30% zadań biurowych. Są to zadania powtarzalne, związane z przetwarzaniem dużej liczby danych, wymagające bezbłędności i często nielubiane przez pracowników. Tego typu procesy można, oczywiście, znaleźć w wielu różnych obszarach biznesowych. Mariusz Pultyn wymienił jednak trzy, które według niego są szczególnie podane na robotyzację:
- finanse,
- księgowość,
- logistyka.
Robotyzację można wdrożyć w firmie samodzielnie lub poprzez wynajem robotów. Trzeba jednak pamiętać, że wdrożenie robotów na własną rękę i na odpowiednią skalę wymaga nabycia kompetencji robotycznych i utworzenia zespołu, który zajmie się developowaniem i utrzymaniem robotów. W modelu wynajmu robotów to firma zewnętrzna jest odpowiedzialna za zbudowanie robotów, a następnie za monitorowanie ich poprawnej pracy.
Czy istnieją jakieś zagrożenia związane z robotyzacją?
Jak przekonać zarząd od wdrożenia automatyzacji?
Co można zrobotyzować w działach finansowych, księgowych i w logistyce?
Odpowiedzi znajdziecie w pełnym nagraniu poniżej (lub w transkrypcji nagrania). Zapraszamy do obejrzenia!