Robotyzacja. Jakie może mieć dla nas pozytywne skutki?
Robotyka i automatyzacja procesów to przyszłość wielu firm. Choć Polski nie uznaje się jeszcze za w pełni zautomatyzowany kraj, coraz więcej osób dostrzega zalety robotyzacji. Nie dotyczy to zresztą wyłącznie branży produkcyjnej, ale również bankowości, logistyki, rolnictwa oraz sektora usług, który ma olbrzymi potencjał automatyzacyjny. Prawdopodobnie Ty również stoisz przed wyzwaniem, jakim jest fala rezygnacji z pracy (Great Resignation) lub mierzysz się z koniecznością utrzymania przewagi konkurencyjnej i reakcji na rosnące koszty pracy. Czy robotyka i automatyzacja procesów są odpowiedzią na te wyzwania?
Robotyka i automatyzacja procesów – trend, który nie zamierza się zatrzymać
Firmy coraz lepiej rozumieją wpływ robotyzacji na jakość procesów. Widzą też potencjalne korzyści dla pracowników, którzy ze względu na frustrację i zmęczenie albo odchodzą z pracy, albo popełniają zbyt wiele błędów, których można uniknąć. Wszystko wskazuje na to, że robotyka i automatyzacja procesów będą stałym elementem rzeczywistości biznesowej – nie tylko w przedsiębiorstwach technologicznych. Wyzwań, z jakimi mierzą się firmy jest coraz więcej. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ich rozwiązanie rośnie.
Dane mówią zresztą same za siebie. Raport Ramię w ramię z robotem McKinsey Polska wskazuje, że PKB Polski w 2030 roku może być wyższe nawet o 15%, ponieważ automatyzacja procesów biznesowych przekłada się na wzrost produktywności.
Jak Twoja firma może wykorzystać zalety robotyzacji
Zastosowanie robotów w życiu codziennym firmy oznacza dla niej wymierne korzyści. Oczywiście optymalizacja procesów biznesowych wymaga przemyślanego wdrożenia, ale w tym celu prowadzimy analizy potencjału automatyzacyjnego. Dzięki nim jesteśmy w stanie ocenić, które procesy rzeczywiście warto zautomatyzować i w jakim stopniu należy to zrobić.
Pytania, po co wdrażać robotyzację w firmie, pojawiają się naturalnie – wiele osób po prostu obawia się nieznanego lub nie dostrzega w organizacji procesów, które nadają się do automatyzacji. W związku z tym trudniej im zobaczyć zalety robotyzacji takie jak wzrost produktywności. Jakich jeszcze korzyści możesz się spodziewać?
Mniej sfrustrowanych pracowników
Pozytywne skutki robotyzacji widać nie tylko w finansach firmy (o czym za chwilę), ale również w atmosferze i relacjach między pracownikami. Automatyzacja obejmuje procesy, które są powtarzalne i wymagają dużej precyzji. Z perspektywy pracownika są to zadania nudne i często frustrujące, a to zniechęca do pracy. Robotyzacja procesów odciąża zespół od takich obowiązków. Jeśli dobrze przygotujesz pracowników na zmianę oraz wykorzystasz ich potencjał kreatywny, z pewnością to docenią, zamiast złożyć wypowiedzenie z powodu rosnącej frustracji.
Utrzymanie ciągłości pracy
Konieczność pracy zdalnej w pandemii pokazała, jak ważne jest utrzymanie ciągłości pracy bez względu na okoliczności. Dlaczego warto automatyzować procesy? Roboty przejmują kluczowe zadania – nawet jeśli sytuacja będzie wymagała od liderów i pracowników dostosowania się do nowej rzeczywistości, roboty zadbają o obsługę podstawowych procesów. I jak zwykle zrobią to bezbłędnie.
Niższe koszty pracy
Czy kiedykolwiek wysokie koszty pracy powstrzymały Cię przed inwestycją lub opóźniały wdrożenie nowych rozwiązań? Jeśli masz wątpliwości, po co w zasadzie Twojej firmie jest potrzebna robotyzacja procesów, to pomyśl właśnie o tych kosztach. Automatyzacja pozwala je obniżyć – szkolenie pracowników jest niezwykle kosztowne, a dynamika rynku pracy pokazuje niestety, że wskaźnik rotacji pracowników nie należy do najniższych.
Utrzymanie jakości procesów
Roboty się nie męczą, nie mają gorszego nastroju i nie potrzebują ani urlopu, ani L4. To nie umniejsza wartości pracowników, ale pokazuje zalety robotyzacji. Automatyzujemy procesy, które są nudne – jeśli coś jest nudne, to skupienie naprawdę szybko maleje. Wystarczy, że pracownik podczas uzupełniania danych ma myśli zupełnie w innym miejscu. Codzienne problemy i wyzwania oznaczają większe ryzyko błędów.
Robotyzacja pozwala dokładnie oszacować koszty utrzymania jakości procesów – w przypadku ludzi jest to dużo trudniejsze. Pozwala też wyeliminować błędy, ponieważ roboty ich nie popełniają.
Lepsza organizacja czasu
Praca z ludźmi uczy, że w przypadku deadline’ów nawet najlepsze narzędzia mogą nie wystarczyć. To świetny przykład, dlaczego warto robotyzować procesy w branży usługowej. Tymczasem jednym z najczęstszych zarzutów wobec firm jest brak terminowości. Warto sprawdzić, które zadania niedostarczone na czas, można było zrealizować z pomocą robota. Dzięki automatyzacji pracownicy branży usługowej będą też spędzać mniej czasu na zadaniach administracyjnych, a więcej np. na przygotowaniu strategii dotarcia do nowego, dużego kontrahenta.
Pokaż pracownikom, dlaczego warto automatyzować
Mówi się, że najbardziej zagrożonymi przez automatyzację zawodami są te, które charakteryzuje powtarzalność zadań. To sprawia, że wiele osób podchodzi z dużą rezerwą do robotów – pracownicy boją się, że robot zabierze im pracę, a to utrudnia wdrożenie nowego rozwiązania. Lęk często wynika z niewiedzy. W takiej sytuacji pierwszym krokiem powinno być wyjaśnienie, czym są robotyzacja i automatyzacja.
Warto też wspólnie zastanowić się, czy robotyzacja rzeczywiście jest zagrożeniem dla miejsc pracy. Po stronie pracodawcy leży przygotowanie zespołu na nadchodzące zmiany, a nawet zaangażowanie go w analizę procesów, które warto zautomatyzować. Warto pokazać, jak zastosowanie robotów przełoży się na zadania pracowników w życiu codziennym firmy. Musisz uświadomić zespół, że automatyzacja oznacza dla nich więcej czasu na kreatywne myślenie i szukanie nowych rozwiązań.
Podsumowanie
Czy robotyka i automatyzacja procesów odpowiadają na wyzwania, z jakimi mierzą się dzisiaj firmy? Zdecydowanie tak – pozwalają obniżyć koszty, zwiększyć efektywność, ale też w pełni wykorzystać potencjał pracowników. Roboty się nie mylą, dzięki czemu możesz wyeliminować błędy z kluczowych procesów biznesowych. Zmiany na rynku pracy, które częściowo spowodowała pandemia, również uwypuklają zalety robotyzacji. Roboty nie odejdą z pracy z powodu frustrujących obowiązków, ponieważ ich te zadania nie nudzą. Roboty są też zawsze dostępne, a o ich zaangażowanie w pracę nie trzeba dbać.
Pozostaje tylko kwestia przemyślanego i efektywnego wdrożenia robotyzacji. Skontaktuj się z nami – pomożemy Ci określić potencjał automatyzacyjny procesów biznesowych w Twojej firmie.