Wyprzedź konkurencję. Automatyzacja procesów biznesowych
Wiele mówi się o zależności między automatyzacją a rynkiem pracy – jego przyszłości, wyzwaniach, ale też niepokojach związanych z zatrudnieniem. Warto zastanowić się, co oznacza dla firm dobrze wdrożona optymalizacja procesów biznesowych.
Miejsce na roboty jest w praktycznie każdej branży. Dynamika rynku pokazuje, że przewagę konkurencyjną zdobywa się nie tylko dzięki innowacyjnym pomysłom. Automatyzacja danych oraz procesów biznesowych może być zarówno rozwiązaniem wielu problemów, jak i sposobem na wzmocnienie swojej pozycji na rynku. Dowiedz się:
- na czym polega automatyzacja procesów biznesowych,
- jak wykorzystać roboty do zwiększenia przewagi konkurencyjnej
Czym jest RPA
Robotic Process Automation (RPA) to oprogramowanie, które integruje i automatyzuje aplikacje, z których na co dzień korzystają Twoi pracownicy. Umożliwia automatyzację zadań biurowych, które są powtarzalne, ustrukturyzowane i dla wielu osób także nużące. Jak to wygląda w praktyce? Roboty software`owe wykonują zadania, za które wcześniej odpowiadał człowiek. Wykorzystują do tego wirtualną klawiaturę i ruchy myszką – nie składają się z fizycznych części.
RPA to narzędzie automatyzacji procesów biznesowych, które pozwala:
- monitorować wybrane procesy,
- skrócić czas realizacji poszczególnych zadań,
- szybciej i skuteczniej reagować na zmiany,
- zaangażować pracowników do udziału w kreatywnych projektach,
- zmniejszyć ryzyko operacyjne.
Roboty software`owe się nie mylą – w przeciwieństwie do człowieka, który nawet przy najwyższym skupieniu może taki błąd popełnić.
Jak dobrze zautomatyzować procesy biznesowe
Robotyzacja procesów to złożony proces, który obejmuje nie tylko samo technologiczne wdrożenie, ale również zarządzanie zmianą w organizacji. Aby zrobić to skutecznie potrzeba wyspecjalizowanych kompetencji, które zwykle są skupione w dedykowanym centrum robotyzacji.
Istnieje kilka modeli wdrożenia robotów i w wielu przypadkach samodzielne stworzenie centrum robotyzacji się po prostu nie sprawdzi. Jest to wyzwanie, które wymaga dużych nakładów finansowych zarówno na etapie wdrożenia, jak i utrzymania. Alternatywą, szczególnie dla mniejszych firm, choć nie tylko, jest model Robot as a Service, czyli wynajem robotów. Takie rozwiązanie:
- nie generuje początkowych kosztów,
- pozwala szybciej osiągnąć pozytywne efekty wdrożenia,
- umożliwia rozliczenie wyłącznie za wykonaną przez robota pracę.
Drugim ważnym elementem wdrożenia automatyzacji danych i raportów jest zarządzanie zmianą w zespole. Pracownicy mają wiele obaw związanych z pojawieniem się robotów. Zwykle martwią się, że stracą pracę. Zadaniem liderów jest uświadomienie zespołowi, że roboty oznaczają dla nich szansę na kreatywniejsze i bardziej satysfakcjonujące obowiązki. Robotyzacja może pomóc firmie osiągnąć przewagę konkurencyjną, ale do tego jest potrzebna współpraca na linii pracownicy – roboty.
Automatyzacja a zmieniający się rynek pracy – korzyści
Wdrożenie technologii RPA oznacza nie tylko oszczędność czasu pracowników, ale też budżetu. To z kolei tworzy miejsce na innowacje, których firma potrzebuje, by zwiększyć konkurencyjność lub dotrzeć do nowych klientów.
Automatyzacja raportów i danych umożliwia również:
- pracę przez całą dobę – zadania, które nie wymagają udziału człowieka można realizować nie tylko w określonym wymiarze godzin, ale również w nocy czy dni świąteczne,
- stabilizację kadrową – roboty nie chorują, nie składają wypowiedzeń i nie wymagają ciągłego motywowania,
- mniej błędów, a więc mniej trudnych sytuacji z klientami.
Robotyzacja i automatyzacja znajduje zastosowanie w działach finansowych, obsługi Klienta, a także w branży farmaceutycznej i działach sprzedaży. Prawdopodobnie jakaś firma mierzyła się już z wyzwaniami, z którymi mierzy się dzisiaj Twój biznes. Może Ci się jednak wydawać, że standardowe rozwiązania nie sprawdzą się w Twoim przypadku. Automatyzacja choć wiąże się z powtarzalnością i schematami, pomoże Ci wypracować rozwiązania szyte na miarę – właśnie dlatego, że tworzy przestrzeń na innowacje.
Podsumowanie
Automatyzacja wpływa na rynek pracy, ale również na to, kto jest liderem w branży. Przemyślane wdrożenie robotów do zespołu pomoże Ci zoptymalizować w firmie procesy, które do tej pory zawodziły. Pozwoli Ci więc prześcignąć konkurencję, która stale zastanawia się, jak wykorzystać technologię. RPA daje Ci też możliwość tworzenia kolejnych innowacji, ponieważ uwalnia zasoby zespołu. Pracownicy, którzy do tej pory nie mieli czasu na wymyślanie nowych rozwiązań, będą mogli skupić się na kreatywnych zadaniach.